RUDARI SU I DALJE “OBER SIH”

0
129

Iznimno uspješna sezona je iza rukometnog kluba iz Ruda

Uz fantastičan rezultat mlađih kategorija U-15 i U-17 koji su se okitili titulom prvaka Hrvatske i seniorska momčad je uspjela osigurati opstanak u Paket24 Premijer ligi, a druga momčad zauzima drugo mjesto na prvenstvenoj ljestvici 2. HRL Sjever.

Rude nisu nepoznata točka na rukometnoj karti Hrvatske, baš naprotiv. Godinama već iz malog mjesta nedaleko Samobora stižu vijesti o iznimnim uspjesima sportaša koji uspješno pariraju puno većim sredinama. Rudarski recept ne mijenja se desetljećima – intenzivan i kvalitetan rad u mlađim dobnim selekcijama, stvaranje “vlastitog bazena” igrača iz kojeg se kasnije “puni” seniorska momčad. Pojačanja “sa strane” dovode se “na kapaljku”, osim ako se ne radi o iznimnim klasama koji će svojom kvalitetom i iskustvom doprinijeti dodatnom iskoraku (poput Davida Špilera, na primjer). Nakon što su se dvije sezone po ulasku u Premijer ligu, odmah spuštali stepenicu niže, ove godine dočekali su i treću-sreću te ostanak u društvu najboljih.

Dodatni razlog za slavlje podarili su im i rukometaši U-15 te U-17 koji su se okitili naslovom najboljih u Hrvatskoj! Sjajan uspjeh i još jedan pokazatelj one općepoznate istine da Rudari ne trebaju strahovati za svoju budućnost. Jedan od ponajboljih igrača seniorske momčadi Andrej Trčak ujedno je i trener momčadi U-17:

– Prije samog početka turnira potajno smo se nadali da se možemo ugurati u borbu za medalje. Uvod nam je nosio na papiru lakše protivnike, no cijelo vrijeme sam dečke uvjeravao da moramo ući u te utakmice 100% da se ne bi dogodio kiks. Oni su to odlično odradili i dobili glatko obje utakmice. Zatim smo došli do prvog poraza u utakmici s Valpovom (aktualnim prvakom) i na kraju smo izašli jako utučeni iz dvorane jer smo htjeli ići na lakšeg protivnika u razigravanju. Ali mislim da nas je baš taj poraz doveo do kraja jer smo skupili glave, u četvrtfinalu dobili Rugvicu, a zatim u polufinalu (iako smo loše krenuli) uvjerljivo slavili protiv momčadi Maksimir Pastele. Finale? Nešto predivno! U dvorani “Žatika” 500 ljudi, a mi ponosno izlazimo na teren.

Sesvete su odličan protivnik, pokrivena momčad na svim pozicijama, ali mi smo bili ipak bolji i zasluženo slavili. Htio bih čestitati cijeloj momčadi od prvog do zadnjeg, cijeli turnir krasilo nas je veliko zajedništvo, momci su ginuli jedan za drugog. I, naravno, hvala stručnom stožeru te našim navijačima koji su zbilja dali veliki podršku dečkima (bilo ih je jako puno!) – u dahu je ispričao Andrej.

Trenerica momčadi U-15 Iva Martinko također je iznimno emotivno proživjela veličanstven uspjeh:

– Znači, ne znam od kuda krenuti, ali možda bi bilo najbolje reći da je ovaj uspjeh RK Rudar najveći uspjeh samoborskog loptačkog (momčadskog) sporta. Ako pogledamo šire, samo je PPD Zagreb u povijesti imao dvije momčadi  koje su u istoj sezoni sa dvije svoje najstarije generacije mladih dobnih kategorija osvojile zlato na završnici državnog prvenstva. Četiri predivna dana su iza nas – u grupi smo redom igrali i pobijedili ekipe Koprivnice, Požege i Zameta, a s ekipom Solina smo svim igračima dali šansu da zaigraju te odmarali prvu postavu (jer smo već tada osigurali mjestu u četvrtfinalu) te je utakmica otišla u korist Solina. U četvrtfinalu smo bili bolji od sjajne momčadi RK Ribola Kaštela, a u polufinalu smo nadjačali Rugvicu. Slijedilo je nezaboravno finale sa Zagrebom.

Koliko je bilo neizvjesno svjedoči i činjenica da je do nekoliko sekundi prije kraja Zagreb imao pobjedu u svojim rukama, no Rudari su uspjeli izjednačiti i odvesti susret u rulet sedmeraca. Tu su bili s(p)retnije ruke te na kraju rezultatom 21:19 i postali novi državni prvaci Hrvatske. Treba dodati i to da je u najbolju sedmorku uvršten Mihael Bartolic kao najbolji golman, Fran Martinko proglašen je najboljim igračem (MVP) turnira, a Iva Martinko proglašena je najboljom trenericom.

Na sjajnu prezentaciju Rudara nije ostao imun niti sportski direktor Darijo Gaća koji već godinama intenzivno prati sve selekcije i praktički je nezamjenjiva poluga kluba:

– Ostvareni rezultati su kruna dugogodišnjeg kontinuiranog rada koji sada dolazi na vidjelo. Unazad 6 godina, mlađe selekcije RK Rudar na završnicama PH osvojile su tri zlatne i dvije brončane medalje te još nekoliko plasmana među osam najboljih. Ni najveći optimisti, a sam sam nepopravljivi optimist, nisu se mogli nadati ovakvom rezultatu. Znali smo da su obje naše ekipe odlične, da mogu igrati protiv svih konkurenata i da će nijanse odlučivati o konačnom pobjedniku, pa shodno tome i mi bi bili presretni da smo s obje ekipe ostvarili plasman u polufinale. Dečki su nas oduševili pristupom, ozbiljnošću, borbenošću do zadnje sekunde tijekom svake utakmice, vjerom u sebe i svoje mogućnosti i trenere koji su s njima proživljavali svaku sekundu iznimno napetih i uzbudljivih utakmice, ali svakako treba istaknuti i njihovo ponašanje van terena gdje nije bilo ni najmanjeg iskakanja van normi sportskog ponašanja. Treba i dodati da su svi ti rezultati ostvareni pod stručnim vodstvom trenera koji su ponikli u klubu, odnosno svoje prve trenerske korake napravili su u RK Rudar.  Dugogodišnji kontinuitet rada s tim ekipama, optimalni uvjeti za trening i natjecanje bez pritiska rezultata svakako su pridonijeli da daju ono najbolje od sebe i to prenesu na naše mlade igrače.

Darijo Gaća dodao je i jednu zanimljivost:

– Nekad je bilo nezamislivo da djeca iz Zagreba dolaze trenirati u Rude odnosno RK Rudar, ali tijekom godina roditelji su prepoznali da se radi o zdravoj sportskoj sredini u kojem se kvalitetno i stručno radi te mi danas možemo istaknuti da desetak naših igrača svakodnevno dolazi iz Zagreba na treninge u Rude. Nekad je bilo i neshvaćanja u viziji i radu kluba, pa je tako bilo onih koji su propitivali odluku da oformimo drugu ekipu koja bi se natjecala u seniorskom uzrastu, ali tijekom godina i ostvarenih rezultata jasno je da klub ima jasnu viziju što i kako u budućnosti, a svake godine nekolicina mladih igrača postaju članovi seniorske momčadi kluba.

Igor Matijašić

 

IZJAVE IGRAČA:

PATRIK MATAIĆ

Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja. Igralo se gol za gol, gdje smo borbenošću i zajedništvom uspjeli izjednačiti 3 sekunde prije kraja. Utakmica se odlučivala penalima. Koncentracija i malo sreće donijele su nam pobjedu i zlatnu medalju.

DORIAN GORIČKI

Predobar je osjećaj biti prvak države, posebno nakon sto smo titulu osvojili pobjedom nad ekipom PPD-a. Super smo ekipa, zajedno dišemo, družimo se na terenu i van njega. Zajedništvo i sloga, uz super trenericu, daje ovako super rezultate. Na kraju, napravili smo točno ono što se od nas očekivalo – zabijali golove!

MIHAEL BARTOLIĆ

Iako sam bio na završnici i vikend prije sa kadetima, želio sam i sa svojim godištem osvojiti prvo mjesto. Vjerovali smo u sebe, dizali se kroz utakmice i kao ekipa dočekali veliko finale. Dali smo sve od sebe i hvala svima na podršci!

FRAN MARTINKO

Kad smo ušli u finale, mojoj ekipi, trenerici, trenerima i publici je bilo odmah lakše jer smo znali da nam je jedna medalja sigurno oko vrata. Utakmica je bila neizvjesna do samog kraja, u jednom trenutku su bili oni bolji, a u drugom mi. Na kraju našim zadnjim pogotkom u posljednjim sekundama smo izjednačili i došli do penala. U lutriji penala mi smo bili bolji i počelo je slavlje uz gromoglasno navijanje naših navijača – “Rude, Rude”! Presretan sam jer sam osvojio dvije medalje sa U-17 i sad sa svojom ekipom koja mi je posebno važna. Htio bih se zahvaliti prvo svojoj trenerici koja je uz nas sve ove godine, kao i treneru Andreju koji je isto stalno uz nas, svim ostalim trenerima u klubu, navijačima, roditeljima i svojoj ekipi koja je kao i ja vjerovala da možemo ponovno biti prvaci države kao i 2017. godine.